Podstrona testu #1

Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazdy emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Właśnie przez analizę docierającego z gwiazd promieniowania uzyskuje się informacje o gwiazdach, a ich głównymi parametrami są temperatura powierzchni oraz jasność absolutna. Częścią promieniowania elektromagnetycznego, na które reaguje w procesie widzenia siatkówka oka, jest światło widzialne.

Jedynie Słońce i niektóre supernowe są dla nas widoczne w ciągu dnia. Pozostałe gwiazdy można obserwować z powierzchni Ziemi jedynie na nocnym niebie, gdyż nie są wtedy przyćmiewane przez światło słoneczne rozproszone w atmosferze. Wiele gwiazd jest związanych grawitacyjnie z innymi i tworzą układy, w których poruszają się wokół siebie.

Ciała niebieskie najlepiej widoczne na nocnym niebie ułożone są w gwiazdozbiory i mają swoje nazwy, z czasem ujednolicone dzięki katalogom astronomicznym.

Ten z kandydatów, który zgromadzi najwięcej głosów – czyli najwyższą kwotę – zostaje mianowany na burmistrza. Co prawda decyzja ta nie ma żadnego znaczenia politycznego, jednak jak zauważają lokalni mieszkańcy, zbiega się w czasie z wyborami prezydenckimi.

W tym roku oddano aż 23 tysiące głosów, czyli wpłacono 23 tysiące dolarów, z czego rekordowa jak dotąd suma – 13 tysięcy – została przekazana jako „głosy” na Wilbura.

Amy Noland, opiekunka, rzeczniczka i szefowa sztabu wyborczego Wilbura, powiedziała w rozmowie zNBC News, że buldog świetnie sobie radzi z nowymi obowiązkami. - Udzielił wielu wywiadów, był głaskany, drapany po brzuchu i uszach – opowiada.

Dalszy akapit

Tymczasem – zwraca uwagę badaczka – to jeden z argumentów najczęściej podejmowanych przez przeciwników dostępu do aborcji. Chcąc zaostrzyć prawo antyaborcyjne powołują się na ochronę kobiet przed „traumą poaborcyjną”, która rzekomo ma nawet popychać do depresji i samobójstwa.

Tezę tę obalili badacze z Uniwersytetu w Maryland. Przeanalizowali dane dotyczące blisko pół miliona pacjentek z Danii, które poddały się aborcji w ciągu ostatnich 17 lat.

Wiele stanów w USA wymaga, aby kobieta chcąca poddać się aborcji najpierw przeszła konsultację psychologiczną, zapoznała się z broszurami informacyjnymi – często zawierającymi nieprawdziwe dane o negatywnych skutkach emocjonalnych i psychicznych.

RYATn3SJgT6stDLDpP8U pJBxpgnGg2Znf8QdVBa3 uZ7KWDSaectsEJhzL2ew UMbTAmgr344pbSJ743ep 6eSNGbVdbzY9j9uCvycs 2UTH782DmKWwmcPhP6XK M4SB7G2phMRGSykH6ppM 26kUFc2fP3br4XrS2krY nztSkMXALMtPWXP7u2eP rTwTrqDduR7DXJP9wezz QEbq4qSLHLWgh57qyZuH Y83XxCU9BSc2k3TErEPt f6uszWrS3hL5LgEG83Qm TfB9LuwPESr7rsZWXGta AjkRNze26kCAsrq852P8