Podstrona testu #5

Arktur to czwarta co do jasności gwiazda na nocnym niebie. Należy do gwiazdozbioru Wolarza, w pobliżu Wielkiej Niedźwiedzicy, co nie pozostało bez wpływu na jej nazwę. Arktur bowiem pochodzi od starogreckiego Arktouros, oznaczającego „strażnika niedźwiedzia”.

Arktur to pomarańczowy olbrzym. Jako czwarta pod względem jasności gwiazda na niebie zwracała uwagę ludzi w starożytności.Jej lekko czerwonawy kolor zwrócił uwagę Ptolemeusza. Wierzono w oddziaływanie gwiazd na ludzi. Śródziemnomorscy żeglarze obawiali się wpływu Arktura. Wierzono również w negatywny wpływ Arktura na prace rolne. Z kolei dla Polinezyjczyków Arktur był „Gwiazdą Radości”.

Dalsze informacje

Bardzo możliwe zatem, że ludzie przejęli metodę samoleczenia właśnie od zwierząt. Prof. Michael Huffman z Kyoto University wyznał, że w ludach plemiennych jest to powszechny sposób nauki radzenia sobie z chorobą. Ludzie obserwują z ciekawością schwytane przez siebie zwierzęta, podpatrują co jedzą, jak śpią i co piją.

Jeśli któremuś ze zwierząt coś dolega, dają im przestrzeń, aby mogły udać w konkretne miejsce – np. podejść do konkretnego krzaka i poskubać gorzką roślinę.

Z racji przemieszczania się od lat po Stanach Zjednoczonych, Rodney zgromadził na liczniku aż 300 tys. mil, czyli niecałe pół miliona kilometrów przebiegu. Marka Ford, śledząc niezwykłą działalność mężczyzny, postanowiła zrobić mu prezent i podarowała mu fabrycznie nowy samochód – ten sam model – Ford Edge. Poprzednie auto trafiło do zakładu, w którym przejdzie gruntowny remont. Po naprawie zostanie przekazany osobom potrzebującym, aby dalej pełniło użyteczną funkcję.

Wypijanie codziennie szklanki wody z cytryną korzystanie wpływa na trawienie. Zawarte w cytrusach flawonoidy usprawniają bowiem procesy trawienne. Z kolei obecność w tym owocu błonnika zwanego pektyną, powoduje długie utrzymywanie się uczucia sytości, dzięki czemu nie ulegniesz pokusom sięgnięcia po coś słodkiego. Razem z wodą tworzy coś w rodzaju żelu (pektyna wiąże wodę). Zatem szklanka wody z cytryną na dzień dobry może sprawić, że rozsądniej wybierzesz produkty, z których przygotujesz najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

RYATn3SJgT6stDLDpP8U pJBxpgnGg2Znf8QdVBa3 uZ7KWDSaectsEJhzL2ew UMbTAmgr344pbSJ743ep 6eSNGbVdbzY9j9uCvycs 2UTH782DmKWwmcPhP6XK M4SB7G2phMRGSykH6ppM 26kUFc2fP3br4XrS2krY nztSkMXALMtPWXP7u2eP rTwTrqDduR7DXJP9wezz QEbq4qSLHLWgh57qyZuH Y83XxCU9BSc2k3TErEPt f6uszWrS3hL5LgEG83Qm TfB9LuwPESr7rsZWXGta AjkRNze26kCAsrq852P8